Bedava Sohbet

Türkiye'nin 81 ilinden ziyaretçilerin buluştuğu bedava sohbet odalarına sende katıl.
Play Store App Store

Sohbet Girişi

* Şifreniz yoksa boş bırakın. FARKLI SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mirc indir.

Aşure Neden Yapılır? - Gurbet-Sohbet.Com - Yurtdışı Sohbet, Canlı Sohbet, Mobil Chat


Aşure Neden Yapılır?

Aşure neden yapılır? Sahi, aşure ne idi?

Biliyorsunuz ki Allah katında en değerli aylardan biri Muharrem Ayı. Muharrem ayının 10. Günü yapılır. Aşure yapmanın hem dinen önemi vardır hemde manevi boyutu. İnsanlar dini boyutunu hatırlayarak bu tatlıyı yapıp dağıtıyorlar. Muharrem ayında gerçekleşen Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması..

Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması..

Hazret-i Yakub’un oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması..

Aşure Günü yaşamamıza neden olmuştur.

Aşurenin Hikayesi

Aşure Neden Yapıyoruz diyen dostlarımız icin.. Bir rivayete göre, Nuh’un tufandan sonra Aşure Günü’nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamıştır. İçinde birçok farklı malzemenin kullanıldığı ve bir gelenek olan bugün hâlâ Aşure Günü Müslümanlarca yapılan aşure tatlısının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir.

Peki aşurenin Hikayesi ne idi?

Aşurenin ilk hikayesinin Hz. Nuh tufanı ile başladığı söyleniyor. Hz.Nuh, Hz. İdris peygamberden sonra gönderilmiş. Hz. Nuh’un oğulları olan Sam, Ham ve Yasef kendisine iman etmelerine karşın diğer asi oğlu Kenan ve kavminden pek çok kimse ona inanıp iman etmez.

Binlerce sene Allah’ın emirlerini kavmine tebliğ etmesine karşın ne yazık ki Hz. Nuh (a.s.), çok zulme uğrar ve inanmayanların alaylarına maruz kalır. Sonunda kavmini Allah’a şikâyet eder. Allah (c.c.) , Hz. Nuh’a çok büyük bir gemi yapmasını emreder. Ve ona yardım etmesi için Cebrail’i (a.s.) kendisine yardımcı gönderir. Hz. Nuh (a.s) emre itaat ederek büyük bir gemi yapar ve kendisine iman eden ne kadar mümin varsa onları gemiye bindirir. Her cinsten birer çift hayvanı da yanlarına alır.

Ve Allah (c.c.) sonunda büyük tufanı kopartır. Gökten yağan yağmurlar ve yerden fışkıran sular bütün yeryüzünü kaplar. Bu sırada büyük gemi hareket eder. Sadece gemiye binen müminler kurtulur.

Gemi aylarca suda kalır. Bu zaman zarfında yanlarına aldıkları yiyecekler tükenmeye başlar.

Geriye kalan yiyecekleri bir kazanda toplayarak bir çorba pişirmeye başlarlar. İşte o zamanda yapılmış çorbaya bugün ‘Aşure’ diyoruz. Aşurenin hikâyesi de bir rivayete göre bu kıssaya dayanmaktadır. Aşure yüzyıllardan günümüze kadar değişmeyen bir gelenek haline gelmiştir. Osmanlı zamanında bu aya çok önem verilirdi. Muharrem ayının 10. günü oruçla başlanır ve kazanlarca aşureler yapılıp eşe dosta, konu komşuya ikram edilirdi. Hatta aşure dağıtan gönüllü “aşure sebilcileri” fakire, fukaraya aşure dağıtırdı.

Cenab-ı Hak yeryüzünü ve gökyüzünü bu ayda yaratmış, birçok peygamberine yine bu ayda olan Aşure gününde özel ihsanlar sunmuştur. Ayrıca dinimiz açısından önemli olan pek çok olay yine Muharrem Ayı’nın 10. gününde gerçekleşmiştir. Aşure günü bu ayın onuncu ve en kıymetli günüdür. Böylelikle oruç tutmak da önemli.

Allah-ü Teala, birçok duaları bu günde kabul buyurmuştur. Muharrem Ayı’nın 10. gününün pek çok üstünlükleri vardır.

Dolayısıyla Aşure gününün Muharrem Ayı’nda olması bu ayın kıymetine kıymet katmıştır.

Aşure Neden Yapıyoruz

Aşure Neden Yapılır? Ve Dini Önemi

Muharrem ayının 10. gününde aşure, yaygın olarak Hz. Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilişini anmak için yapılmaktadır. Üstelik Alevi mezhebine sahip dostlarımız tuttukları yas orucunun son günü aşure yaparlar. Hatta yaptıkları aşureyi paylaşarak bu oruç son bulur.

Hz Hüseyini anma olarak da söylenildiği dogrudur. Söylemeden edemeyeceğim neden niye bilmiyorum. Büyüklerimiz hep derdi kız evladı olan birinin evinde aşure kaynamazsa katran kaynar diye. Çünkü, Ayrıca Ne olursa olsun Muharrem ayının güzelliğini birlikte yaşayalım istiyoruz. Son olarak Aşure neden yapılır eminim kıssadan hisse öğrendik. O halde sevgiyle kalın. Ama öncelikle aşağıdaki linke tıkla. Hadi ama. Üstelik bedava.

.http://www gurbet-sohbet.com


Yazar: admin

Görüntüleme: 94 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 10 Ağustos 2022

Cevap bırakın